1- حجم پرینت

حجم پرينت در سه راستاي طول و عرض و ارتفاع سنجيده مي شود و تعیین کننده حجم قطعه قابل پرینت بصورت یک جا و یک تک  است. لازم به ذکر است که بسياري از قطعات بزرگ می توانند به چند قطعه کوچک تقسيم شوند و سپس آنها را با استفاده از حلالهاي خاص اسمبل و به هم متصل کرد و به یک قطعه یکپارچه و کلی دست یافت . لازم به ذکر است که در این وضعیت خطوط اتصال بین این قطعات (Sections) تا حدودی قابل رویت می باشند. بنابراین، پیشنهاد می شوند از دستگاه هایی با حجم پرینت بیشتر جهت ساخت قطعات بزرگتر و یک تکه استفاده شود .

2- سیستم حرکتی

سیستمهای حرکتی بکار رفته در پرینترهای سه بعدی متفاوت می باشند و از بین آنها می توان به متداولترین آنها یعنی سیستم کارتزینی xy، سیستم کارتزینی xz، سیستم کارتزینی CoreXY، سیستم دلتا، سیستم بازوی رباتیک و غیره اشاره نمود که در بین این سیستمها،  سیستم کارتزینی xy و سیستم کارتزینی core XY متداول تر است .

3 – تجهیزات حرکتی

تجهیزات حرکتی بکار رفته در سیستمهای حرکتی تاثیر مستقیم و بسیار مهمی بر کیفیت پرینت، دقت و استهلاک دستگاه پرینتر سه بعدی دارد. متداول ترین نوع تجهیزات حرکتی در پرینتر سه بعدی شامل پیچ و مهره، لید اسکرو ACME و بال اسکرو می باشد که این تجهیزات در کنار مدول های حرکتی خطی مانند شفت و رولبرینگ و یا ریل و واگن مورد استفاده قرار میگیرند. نحوه گزینش و بکار گیری تجهیزات حرکتی بسیار مهم می باشد و بالاترین عملکرد در بین تجهیزات حرکتی مربوط به سیستم بال اسکرو همراه با مدول حرکتی خطی ریل و واگن است و ترکیب سیستم بال اسکرو به همراه شفت و رولبرینگ نیز از عملکرد با راندمان خوبی برخوردار است . برخی از سازندگان  از پیچ و مهره برنجی به جای تجهیزات لید اسکرو استفاده می کنند که این سیستم دارای استهلاک بسیار زیادی بوده و ضریب خطای تولید را افزایش می دهند .

4 – جنس صفحه ساخت

از صفحات ساخت پي سي بي، چوبي، شيشه اي، آهني و آلومينيومي در پرينترها استفاده می شود. صفحات ساخت شيشه اي دارای ضریب انتقال حرارت بالایی بوده و نیازمند صرف زمان بیشتری جهت گرم شدن هستند. صفحات شيشه اي به مرور زمان دچار تاب خوردگی و امکان کاليبراسيون صفحه ساخت عملاً غير ممکن می گردد. صفحات ساخت آلومينيومي يکي از بهترين صفحات ساخت مي باشند چرا که ضريب انتقال حرارت آن بسيار عالي بوده و به مرور زمان دچار تابيدگي نمي گردد و از طول عمر بالاتری برخوردار هستند.

5 – سیستمهای تزریق مواد

در پرینترهای سه بعدی دو نوع سيستم تغذيه کننده مواد  با تکنولوژي FDM مورد استفاده قرار مي گيرد که عبارتند از سيستم تغذيه مستقيم (Direct) و سيستم تغذيه کننده بودِن (Bowden). از مزاياي سیستم تغذیه مستقیم امکان کنترل بيشتر بر روي تزريق مواد و بخصوص کنترل بيشتر پس کشيدگي است  . همچنین امکان پرينت با استفاده از مواد ارتجاعي و يا Flexible فراهم مي باشد. در پرينترهاي سه بعدي با سیستم تزريق Bowden، به علت قرار گیری سيستم تغذيه کننده مواد به دور از نازل (معمولاً در پشت دستگاه) مواد از طريق لوله هاي خاص به نازل انتقال داده مي شود و همین موضوع باعث می گردد تا فشار وارده به تجهیزات حرکتی کمتر شده و سرعت پرینت افزایش پیدا کند. عدم وجود کنترل دقيق تزريق مواد بخصوص در حالت پس کشيدن و مهمتر از آن عدم امکان پرينت با استفاده از مواد ارتجاعي و يا Flexible از مهمترين اشکالات اين سيستم مي باشد.

6 – گرم کن صفحه ساخت

صفحه گرم کن ساخت باعث مي شود تا چسبندگی قطعه در حال پرينت به صفحه ساخت بیشتر شود. در صورت نیاز به پرینت با موادی مانند ABS، استفاده به گرم کن صفحه ساخت ضروری است.

7 – تعداد نازل

تعداد نازل های  پرینترهای سه بعدی تاثیر زیادی بر روی قیمت و همچنین توانایی پرینت آن ها دارد . پرينترهاي دو و يا سه نازل اين امکان را فراهم میکنند که بتوان از دو و يا سه نوع فيلامنت جهت پرینت استفاده شود و قطعه با دو و يا سه رنگ پرينت شود. در اين پرينترها امکان ساپورت گذاري با استفاده از موادي مانند PVA و HIPS که به ترتیب حلال در آب و يا ليمونن مي باشند وجود دارد. لازم به ذکر مي باشد که تنظیمات کالیبراسیون نازلها در این دستگاه ها حتی با وجود استفاده از سیستم کالیبراسیون اتوماتیک بسیار سخت و زمانبر بوده و نیازمند تجربه کاری با دستگاه پرینتر سه بعدی می باشد. با استفاده از پرینتر تک نازل می توان عمل ساپورت گذاری را انجام داده و سپس ساپورتها را به روشهای مکانیکی از مدل اصلی جدا نمود.

8- دقت ابعادی دستگاه

منظور از دقت ابعادي دستگاه ميزان خطاي اندازه ای قطعه پرینت شده با مدل دیجیتالی است. به عبارت ديگر تلرانس پرينت به عنوان دقت ابعادي دستگاه شناخته مي شود. اين بدان معنا مي باشد که هرچقدر دقت ابعادی دستگاه در تمامی راستاها مقدار کمی باشد اندازه قطعه پرینت سه بعدی شده به مدل اصلی نرم افزاری نزدیکتر خواهد بود و پرینت سه بعدی نهایی نتیجه بهتری خواهد داشت

9- سرعت عملیات پرینت

واحد سنجش سرعت پرینت سه بعدی میلیمتر بر ثانیه می باشد و بیانگر سرعت حرکت نازل در حین عملیات تزریق است. حرکت نازل بدون تزریق ملاک اندازه گیری سرعت پرینت نیست. بطور متداول، سرعت پرینترها برای یک پرینت در رده معمولی در محدود 40 الی 100 میلیمتر بر ثانیه است.

10- تعویض نازل

به دلیل وجود اصطحکاک بین مواد تزریقی و دیواره نازل، نازل دچار فرسایش شده و نیاز به تعویض دارد. همچنین کاربر می بایست قطر نازل دستگاه را با توجه به اندازه و کیفیت قطعه مورد نظر انتخاب نماید. در هنگام انتخاب پرینتر سه بعدی، در دسترس بودن نازلهای مختلف برای قرار دادن روی دستگاه  نکته بسیار مهمی است.

11- کالیبراسیون اتوماتیک

منظور از کالیبراسیون، تراز نمودن  فاصله نوک نازل تا صفحه ساخت است. کالیبراسیون اتوماتیک صفحه ساخت باعث می گردد تا عمل کالیبراسیون صفحه ساخت که پیش از این با صرف زمان توسط کاربر و بصورت دستی انجام می یافت حذف شده و این عمل توسط خود ماشین انجام یابد که موجب بالا رفتن دقت و سرعت تنظیمات جهت عملیات پرینت می شود .

12- صافی سطح پرینت

منظور از صافي ديواره سطح آن است که در صورت پرينت يک ديواره صاف، لايه هاي پرينت دقيقاً روي همديگر پرينت شوند و هيچ رد موجي روي ديواره مشاهده نگردد. بالا بودن دقت ابعادي دستگاه تنها یکی از عوامل تاثیر گذار بر این پارامتر است ولی مهمترین دلیل طراحی و ساخت بدنه و تجهیزات حرکتی بر اساس استانداردهای مکانیکی است که باعث می گردد تا لرزشهای ایجاد شده توسط سیستم حرکتی به قطعه در حال پرینت منتقل نگردد.

13- خاموش کن اتوماتیک

مجهز بودن پرينتر به سيستم خاموش کننده خودکار اين امکان را فراهم مي نمايد که بعد از اتمام کار چاپگر دستگاه بطور اتوماتيک خاموش شده و مانع از مصرف بی رویه برق می شوذ و مانع استهلاک می شود .

14- رابط کاربری و یا صفحه نمایش

رابط کاربری به اپراتور این اجازه را می دهد که پرینتر سه بعدی را بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر راه اندازی نموده و فرایند پرینت را کنترل نماید. دو نوع رابط کاربری در پرینترهای سه بعدی متدامل است که عبارتند از رابط کاربری کاراکتری و رابط کاربری لمسی تمام رنگی. کارکرد با رابط کاربری لمسی به مراتب آسان تر از رایط کاربری کاراکتری است.

15- سیستم محافظ قطعی برق و یا هایبرنت

سیستم محافظ قطعی برق باعث می گردد تا در مواقع قطع ناگهانی برق دستگاه، پروسه پرینت از بین نرفته و امکان ادامه پرینت به محض اتصال مجدد برق فراهم گردد. در صورت استفاده از این سیستم نیازی به صرف هزینه جهت تهیه یو پی اس نیست. سیستم هایبرنیت پروسه کار را حفظ کرده و به محض اتصال مجدد برق کار را ادامه می دهد .

16- دستگاه توليد داخل و يا وارداتي

برخی از دستگاه های تولید داخل توانایی رقابت با نمونه های خارجی را کاملاً دارا هستند و علاوه بر کیفیت، دارای خدمات پس از فروش و گارانتی نیز هستند. دستگاه های پرینتر سه بعدی وارداتی در صورت نداشتن گارانتی و خدمات پشتیبانی می توانند دردسرهای زیادی برای کاربر ایجاد نمایند. بنابراین دستگاه های تولید داخل در صورتی که از خدمات پس از فروش مناسبی برخوردار باشند انتخاب هوشمندانه تری است .

17- مواد مصرفی

تنوع موجود در فیلامنتها این اجازه را به کاربر میدهد تا با توجه به نیاز خود دامنه انتخاب گسترده ای داشته باشد. برخی از پرینترهای سه بعدی تنها قادر به پرينت تعداد محدودي از فيلامنتها هستند و امکان پرينت موادی مانند ABS، لاستیک، چوب و يا فلز وجود ندارد. در هنگام انتخاب پرینتر سه بعدی این نکته را در نظر داشته باشید که پرینتر انتخاب شده بتواند نیاز واقعی شما را تعیین نماید.
طراحی برخی از پرینترهای سه بعدی به خصوص در پرینترهای وارداتی به گونه انجام پذیرفته که تنها میبایست از فیلامنتهای تولید شده توسط شرکت ارائه کننده پرینتر استفاده گردد و قیمت مواد اولیه این پرینترها به مراتب بالاتر از مواد اولیه متداول در بازار است. در هنگام خرید پرینتر سه بعدی حتما به قیمت ، تنوع و دسترسی به آنها توجه داشته باشید و از شخص فروشنده لیست کامل مواد مصرفی دستگاه را درخواست کنید .

18- هزینه های سرویس و نگهداری

هر دستگاهی که دارای سیستمهای حرکتی مکانیکی است در اثر حرکت مداوم قسمتهای مختلف در طول مدت کارکرد نیازمند سرویس و نگهداری دوره ای است. به همین منظور توصیه می گردد اطلاعات مربوط به سرویس و نگهداری از ارائه کننده پرینتر پرسیده شود .

19- قطعات یدکی

تمامی دستگاههای الکترومکانیکی نیازمند قطعات یدکی جهت تعویض در موارد مورد نیاز هستند و این امر در مورد پرینترهای سه بعدی به خاطر توانایی دستگاهها در رفع نیازهای مختلف کاربران با توجه به اعمال تنظیمات مختلف اهمیت بیشتری دارد. به طور مثال کاربر برای چاپ نمونه های با دقت بسیار بالا نیازمند به تعویض نازل دستگاه خود به کمترین میزان ممکن است. لذا توصیه میشود در هنگام خرید نسبت به هزینه های قطعات یدکی توجه زیادی بنمایید.

20- گارانتي و خدمات پس از فروش

در هنگام خرید پرینتر سه بعدی حتماً از وجود سیستم خدمات گارانتی و پس از فروش شرکت ارائه دهنده پرینتر اطمینان حاصل نموده و حتماً از شرایط گارنتی و شرایط خدمات پس از فروش اطلاع حاصل نمائید. شاید شنیدن نام های معتبر عرضه کننده پرینتر به ظاهر جذاب باشند اما تهیه کردن این محصولات بدون دارا بودن گارانتی و خدمات پس از فروش می تواند دردسرهای زیادی به دنبال داشته باشد و تعمیرات و تهیه کردن قطعات یدکی به راحتی امکان پذیر نباشد .

21- قابلیت به روزرسانی پرینتر

نرم افزارهای کنترل کننده دستگاه ( Frameware ) با توجه به ارتقاء سریع تکنولوژی چاپ سه بعدی نیازمند به روزرسانی است که این نکته را حتما در هنگام خرید از شرکت ارائه دهنده محصول پرسش کنید تا بتوانید حداکثر استفاده از دستگاه پرینتر سه بعدی را داشته باشید.

22- درخواست نمونه پرینت با پرینتر سه بعدی

شما میتوانید قبل از خرید پرینتر سه بعدی نسبت به درخواست نمونه پرینت دستگاه مورد نظر اقدام بفرمایید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. توجه داشته باشید که نمونه درخواستی شما با همان پرینتر مورد نظر خودتان پرینت شده باشد تا بتوانید میزان کیفیت دستگاه خریداری شده را با نمونه دلخواه خود بسنجید .

23- آموزش تخصصي کاربري دستگاه

استفاده از نام پرینتر برای چاپگرهای سه بعدی میتواند این تصور را در ذهن خریدار ایجاد نماید که شرایط استفاده از دستگاه چاپگر سه بعدی همانند پرینترهای معمولی است. ولی به دلیل ساختار و ویژگی های متغیر و قابل تنظیم در یک فرآیند چاپ، نیازمند یک دوره آموزشی جامع و کاربردی است. در هنگام خرید پرینتر سه بعدی حتماً از شرایط آموزش و سرفصلهای آموزشی شرکت ارائه کننده پرینتر سه بعدی اطلاع حاصل نمائید. در صورت لزوم لوح فشرده حاوی آموزش کار با دستگاه را دریافت کنید و در صورت برگزاری کلاس در آن شرکت کنید .

24- ابزارهای مکمل

علاوه بر خود دستگاه پرینتر سه بعدی، در هنگام استفاده از پرینتر، نیازمند ابزارهایی جهت راه اندازی، استفاده و کنترل فرآیند پرینت هستید لذا همواره از وجود ابزارهای مکمل در کنار پرینتر سه بعدی خود اطمینان حاصل نمائید.

25- بودجه

پرینترهای متنوعی در  قیمت های گوناگونی در بازار عرضه می شود که این امکان را فراهم می کند  متناسب با بودجه خودتان پرینتر سه بعدی در بازه های قیمتی 3 میلیون تومان الی 30 میلیون تومان و یا بیشتر تهیه نمائید. ولی توجه داشته باشید که عوامل موثر در قیمت گذاری پرینتر سه بعدی بسیار زیاد بوده و همواره با مقایسه و مشاوره از مراجع تخصصی نسبت به خرید اقدام نموده و تنها قیمت را ملاک خرید خود قرار ندهید. در بسیاری از موارد قیمت پائین پرینتر سه بعدی ناشی از استفاده از قطعات دسته دوم و یا کم کیفیت است که در هنگام استفاده از پرینتر سه بعدی موجود مشکلات بسیاری از قبیل سوختگی مادربرد، سوختن درایور موتورها، استهلاک بسیار زیاد دستگاه و غیره می گردد.

درباره هومن لادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *