شرکت میلشن تایر پرینت شده تولید می کند

شرکت لاستیک‌سازی فرانسوی میشلن، با معرفی طرح مفهومی لاستیک جدید خود که به وسیله پرینتر سه‌بعدی ساخته خواهد شد و نیازی به باد کردن ندارد، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

طبق صحبت‌های مسئولین میشلن، کانسپت ویژن که مخصوص اتومبیل‌های بدون سر نشین طراحی شده است، با برخی مشکلات برای ساخت همراه بوده، اما با تولید آن آینده‌ای متفاوت در انتظار خودروهای اتوماتیک خواهد بود و امید آن می رود که در طرح های آینده از این فناوری بیشتر استفاده شود .

کانسپت ویژن که ظاهری شبیه به اسفنج و یا تار عنکبوت دارد، از مواد زیستی و زیست‌ تخریب‌پذیری مانند لاستیک طبیعی، بامبو، کاغذ، قوطی‌های حلبی، چوب، یونجه، تراشه‌های تایر، فلزات ضایعاتی، پارچه و مقوا ساخته می‌شود که امکان بازگشت به چرخه طبیعت دارد و آسیبی به محیط زیست نمی رساند .

تایر پرینت شده

 

البته شاید ایده استفاده از  مواد با زیست ‌تخریب‌پذیری برای تولید لاستیک آنقدرها هم جدید نباشد،‌ اما این کمپانی فرانسوی ادعا می‌کند که برنامه‌ ی ویژه ای برای قرار دادن سنسورهای RFID در کانسپت ویژن، برای جمع‌آوری داده به منظور پیش‌بینی عملکرد و کارایی لاستیک، دارد.

همچنین، میشلن در نظر دارد که پس از عملی شدن این طرح کانسپت، ایستگاه‌هایی را در سراسر مسیر رانندگان، برای تعویض لاستیک‌ها، ایجاد کند ؛ در این ایستگاه‌ها چرخ‌های خودرو به منظور عملکرد بهتر در شرایط محیطی مختلف، به کمک دستگاه‌های مخصوص بهبود یافته و آماده قرارگیری در مسیرهای پیش رو می‌شوند.

کانسپت ویژن برای اولین بار در اوایل سال جاری میلادی، در کنفرانس مونترال میشلن معرفی شد و نمونه‌های پرینت شده‌ی بخشی از آن چند ماه پیش در نیویورک به نمایش گذاشته شد.

 

پرینت سه بعدی تایر

میلشن در تکمیل پروژه ده ساله خود قدم بر میدارد 

اگر به سابقه ۱۲۸ ساله شرکت میشلن در تولید لاستیک نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که ارائه کانسپت ویژن، اولین تلاش این کمپانی برای ساخت تایرهای بدون باد نبوده است؛ در حدود یک دهه‌ی پیش معرفی طرح لاستیک Tweel توسط میشلن توجه زیادی را به خود جلب کرد. این طرح در حال حاضر برای خودروهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد .

 

پرینت

لازم به ذکر است که در حال حاضر ۷۰ درصد تایرهای ساخته‌شده در جهان از موادی ساخته می‌شوند که تا میلیون‌ها سال در طبیعت تجزیه نمی‌شوند؛ بنابراین تلاش‌های این شرکت فرانسوی برای تغییر این رویه می تواند موجب اتفاق مثبتی در آینده شود .

البته در صورتی که محققان میشلن موفق به برطرف کردن چالش‌های پیش روی فرآیند ساخت شوند، سوال‌های دیگری همچنان بی‌پاسخ خواهند ماند؛ به عنوان مثال در صورت زیست تخریب‌پذیر بودن لاستیک ویژن، چگونه می‌توان از تجزیه شدن آن در حین استفاده جلوگیری کرد؟

درباره هومن لادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *