چاپ سه بعدی و نقش آن در زندگی حیوانات

چاپ سه بعدی و نقش آن در زندگی حیوانات

ماسک صورت تولید شده توسط چاپگر سه بعدی  توانست به سگ 4 ماهه کمک کند تا پس از حمله وحشیانه که باعث خرد شدن فک او شده بود ، سلامت خود را باز یابد.

چاپگرهای سه بعدی و دنیای حیوانات

این تکنولوژی به موجب پیشرفت خود در این حالت خاص نشان داد چگونه یک فناوری میتواند به بهترین دوست انسان کمک کند . Loca  سگ چهارماهه به بخش جراحی اورژانس UC Davis منتقل شد و یک ماسک سه بعدی چاپ شده بخش مهمی از روند بهبودی او را موجب شد .

پرینتر سه بعدی در پزشکی

پرینت سه بعدی صورت لوکا را با ماسک ترمیم کرد

لوکا با حمله ی یک سگ وحشی مواجه شده بود. آسیب های ناشی از آن حادثه بسیار شدید بود بطوریکه شکاف سمت راست صورت او کاملا عمیق بود و زخم های پانکراس به بخش گردن او آسیب فراوانی زده بود . روشهای بازسازی خارج از رشته عملیات کالج دامپزشکی بود، به طوری که پزشکان را مجبور کرد به بخش دندانپزشکی و خدمات جراحی دهان و دندان (DOSS) و همچنین دریافت کمک از دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه کالج مهندسی روی آورند. تلاش ها جهت بهبودی این بیمار توسط اعضای هیئت علمی دانشکده ها برگزار شد.

به گفته مرکز سخنراني در کاليفرنيا، “محوطه تحت درمان عمومی برای CT اسکن مخروطی قرار داده شد تا میزان آسیب های او مشخص شود. اسکن نشان داد که میزان آسیب به صورت استخوانی، جوش، TMJ رسیده است و  همچنین شکستگی کوچکی در مهره گردن او مشهود بود .

پرینتر سه بعدی در پزشکی

آزمایشگاه TEEM

آزمایشگاه TEEM که مختص به دانش آموزان BME است ، در محوطه دانشگاه  دامپزشکی قرار گرفته است . پزشکان  توانستند با استفاده از مدل های سه بعدی تولید شده از CT اسکن چهره سگ، با بازیابی فک بالا و نرم افزار ریکاوری که به نام Exo-K9 شناخته می شد، طرح را چاپ سه بعدی کنند.

سخنگوی این تیم گفت: “Loca در طول سه روز بستری شدنش بسیار خوب عمل کرد.” او تقریبا بلافاصله شروع به خوردن غذای نرم و داروهای ضد درد کرد. علاوه بر این  Loca با بهره گیری از یک گردنی کمرنگ برای بهبود شکستگی گردن او و محدود کردن محدوده حرکتش در طول فرآیند رو به بهبود است.  باید بیش از یک ماه در محدودیت شدید حرکتی می بود تا بهبود یابد.

Loca با این حال توانست شرایط سخت را پشت سر بگذارد و اکنون تقریبا به طور کامل به حالت عادی باز گشته است، به غیر از چند دندان که هنوز به درمان نیاز دارد.

چاپ سه بعدی و نقش آن در زندگی حیوانات

درباره هومن لادن

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *