طراحی قرنیه چشم انسان و چاپ آن به وسیله ی پرینتر سه بعدی

محققان برای اولین بار موفق به طراحی و چاپ سه بعدی قرنیه چشم انسان شدند.

تلاش محققان برای چاپ قرنیه چشم انسان توسط چاپگر سه بعدی فعلا در مرحله طراحی اولیه قرار دارد. سلول های بنیادین قرنیه و ترکیبات طبیعی با هم آمیخته شده اند تا یک جوهر زیستی برای چاپ ساخته شود.

بیرونی ترین لایه ای که چشم انسان را تشکیل میدهد قرنیه است که با کنترل و تمرکز نور ورودی به چشم نقشی کلیدی در قدرت بینایی فرد دارد.

 

پرینتر سه بعدی

 

در این تحقیقات از سلول های بنیادینی استفاده شده که از قرنیه یک اهدا کننده‌ی سالم استخراج شده است. در مرحله بعد این سلول های بنیادین با آلژینات (ماده ای که از آن دندان مصنوعی ساخته می شود) و کلاژن(اصلی ترین پروتئین ساختاری موجود در پوست) ترکیب شده اند تا ماده ژل مانندی تولید شود.

 

پرینتر سه بعدی

 

چی کانون، استاد دانشگاه نیوکاسل و رهبر این تحقیق، می‌گوید: «ژلی که ما ساختیم ترکیبی از آلژینات و کلاژن است و هنگام تولید ماده سلول‌های بنیادین را زنده نگه داشت. این ماده به اندازه‌ای سخت است که شکل خود را حفظ کند و از سوی دیگر به اندازه‌ای نرم است که درون دماغه پرینتر سه‌بعدی جا بگیرد».

 

پرینتر سه بعدی

 

بنابراین با کمک این فناوری می توان قرنیه هایی با اشکال و سایزهای مختلف و براساس نیاز بیمار چاپ کرد. البته برای رسیدن به این مرحله به آزمایشات بیشتری نیاز است و چند سال هم زمان لازم است تا این فناوری به جای پیوند استفاده شود و بتواند جا باز کند.

درباره محمد امیرشیرزاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *